Erol bilişim Eskişehir Yazılım

Üretim Yönetimi | Üretim planlama

Atıker-imalat

AtikİM

Üretim Yönetimi  denilince, Bir program hayal edin bütün üretim aşamalarını kontrol edebilsin, sizi yormadan stoklarınızı yönetsin, üretim birimlerinizi senkronize etsin, maliyetlerinizi oluştursun, verimliliğinizi artırsın, istediğiniz anda istediğiniz bilgileri size sunabilsin. Şimdi hayal etmeyi bırakıp AtikİM’le tanışın.

Atiker Yazılım olarak tasarladığımız AtikİM- İmalat Yönetimi projemiz, işletmelerin üretim faaliyetlerinde ihtiyacı olan tüm yazılımsal faaliyetlerini yönetmelerini ve takip etmelerini sağlar.

AtikİM, farklı üretim sektörlerinde ,farklı üretim aşamalarında işletmelerin ihtiyacı olan çözümleri sunan yeni nesil bir çözüm uygulamasıdır. AtikİM üretim süreçlerinizin her aşamasını hızlı,verimli ve anlaşılır şekilde takip etmenizi sağlar.

AtikİM günümüz üretim sektörünün sürekli değişen ve gelişen taleplerini karşılamak amacıyla çalışan, firmaların yanında olmak için tasarlanmış, kolay kullanımı ve gelişmiş alt yapısıyla etkili çözümler sunan modüler bir yapıya sahiptir. AtikİM hızlı sonuç, etkin yönetim, kontrollü üretim sunar.

Neden AtikİM?

Üretim aşamalarınızı kolay ve etkili biçimde yönetebilir, üretimin her anından haberdar olabilirsiniz. İşletmenizin insan gücü ve makine kaynaklarından yararlanma derecesini yükseltebilir, tüketici isteklerinizin fiyat, kalite, zaman ve miktar açısından en iyi şekilde karşılanmasını sağlayabilirsiniz. AtikİM size kullanım kolaylığı, hızlı, güvenilir ve hatasız üretim yönetimi sunar.

AtikİM, arkasındaki güçlü kadrosuyla sürekli güncel kalan ve günün gereksinimlerinin ötesinde yarının gereksinimlerini takip eden ve bu gereksinimleri en iyi şekilde destekleyen modüler bir yapıya sahiptir. İşletmenizi sadece bugüne göre değil yarının gereksinimlerini de hedefleyerek ilerilere taşımak istiyorsanız AtikİM en iyi yol arkadaşınız olacaktır.

Ürün Ağacı (Reçete) Yönetimi

Üretimin en temel kaynağı olan Ürün Ağacı hazırlamak işletmeler için en zahmetli ve en kritik aşamadır. AtikİM kolay, hızlı, esnek ve hatasız ürün ağaçları (Reçete) hazırlamanızı , sınırsız kırılımda alt reçeteler oluşturabilmenizi ve oluşturduğunuz reçeteleri üretmeden üretim maliyetlerinizi görmenizi sağlar.

AtikİM’de formül bazlı otomatik reçeteler oluşturabilirsiniz. Reçete maliyetlerinizi ve stok bakiyelerinizi adım adım izleyebilirsiniz. Kolay ve anlaşılır ürün ağacı listesi ile ürün ağaçlarınızı hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz. Parametrik yapısı sayesinde sizi gereksiz tanımlama yükünden kurtarır. İş yükünüzü azaltır, zamandan tasaruf etmenizi sağlar.

Reçete Tanımlama

Üretimin temel unsurlarından biri de ürün reçetelerinin etkin bir şekilde yönetilmesidir. Oluşturacağınız Mamül veya Yarı mamulün hangi bileşenlerden ne ölçüde kullanılarak meydana geleceğini tanımlayabilmenizi sağlar. Sınırsız alt kırılımlı reçeteler oluşturabilir ve işletmenize özel optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Bileşen Gruplama / Grup Çözme

Reçete ürün yapılarınızda bileşenlerinize hiyerarşik haritalar ve gruplar oluşturabilmenizi sağlar. Sade ve anlaşılır reçete mimarileri kurabilir, oluşturulan bileşen gruplarını çözme işlemleri yapabilirsiniz.


Çoklu Reçete Desteği

Üretimde bazen tekil çözümler yetersiz kalabilir. Bu durumlar için çoğul çözümler sunulması gerekir. AtikİM bir ürün (stok) için birden fazla reçete oluşturabilmenize imkan sağlar. Farklı varyasyonlardan oluşan esnek ürün yapıları tasarlayabilir, bu yapıları hızlı ve kolay şekilde yönetebilirsiniz.

Tersine Üretim Reçetesi Tanımlama

Üretim zincirini oluşturan halkalardan biri de tersine üretimdir. Tersine üretimde üretime giren tek bir bileşenden birden çok ürün elde edilebilir. İşletmenize özel tersine üretim reçeteleri oluşturabilir ve kolayca yönetebilirsiniz.


Kesim Reçetesi Tanımlama

Üretim aşamalarınızdaki kesim işlemlerini yönetmenizi ve bu işlemlere reçete oluşturmanızı sağlar. Kesim reçetesini hatasız şekilde oluşturur. Kesime konu olan stokları stoktan çıkarırken oluşan ürünü veya ürünleri stoğa ekler. Kesim işlemlerini kesim reçetesini kullanarak kolayca yönetebilirsiniz.

Reçeteye Operasyon/Makine Ekleme

Reçeteye konu olan ürünün üretim aşamalarında operasyonel işlemler ve bu işlemlerin gerçekleştirildiği makineler olabilir. Reçeteye uygulanacak operasyonel işlemler ve makine bilgilerinin tanımlanabilmesini sağlar. Reçeteye ve Operasyona özel talimatlar oluşturabilir, operasyonlarınıza makine atamaları yapabilir ve kolay kullanımı ile süreçleri takip edebilirsiniz.


Reçete Revizyon İşlemleri

AtikİM’de her işlem iz bırakır. Ürün reçetesinde yapılan değişikliklerin kontrollü ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu şekilde geçmişte yapmış olduğunuz revizyonlarınızı görüntüleyebilir, geçmişe yönelik reçete hareketlerini izleyebilirsiniz. Revizyon görmüş reçetenin önceki ve sonraki bileşenlerini karşılaştırabilirsiniz.

Reçete Resim Tanımları

AtikİM’de üretim aşamalarını görsel olarak yönetebilirsiniz. AtikİM Ürün reçetenizi oluşturan bileşenlere ve operasyonlara sınırsız görsel ekleyebilmenizi ve daha anlaşılır reçeteler oluşturabilmenizi sağlar. Reçetenize ekleyeceğiniz görsellere gruplar oluşturabilir ve bu gruplara özel resimler atayabilirsiniz.


Referans Reçete Uygulaması

Ürün reçetenizi oluştururken referans reçete belirleyebilir ve referans reçetenin bileşenlerini baz alarak yeni reçete oluşturabilmenizi sağlar. Referans reçete ile ürün reçetesi arasındaki farkları hızlı ve basit bir şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Hızlı Ürün Ağacı (Reçetematik) Yönetimi

Zaman üretim stratejisinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Reçetematik bağlantılara ve formüllere dayalı olarak hızlı reçeteler oluşturmanızı sağlar. Belirtilen bağlantı tanımlarına göre reçete bileşenleri arasında uyumsuz bileşen eklenmesini engeller.Bileşenlerin kullanım miktarlarını formüllere göre hesaplar. Reçetematik ile uygun bileşenlerin otomatik eşleştirmesini yapabilir, reçetenin toplam maliyetini anında görüntüleyebilirsiniz.

Operasyon Ve Makine Yönetimi

Üretim aşamalarında verimlilik ve maliyet yönetiminin ana unsurlarındandır. Üretim aşamalarında ürün ağacında tanımlı bileşenlere uygulanacak işlemlerin operasyonel, makine bazlı olarak takibini ve süre bazlı maliyetlendirilmesini sağlar. Makine arıza, bakım, verimlilik, çalışma süreleri vb. işlemlerin takibini yapabilirsiniz.

Operasyon ve Makine Yönetimi üretim aşamalarının en verimli ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Üretim aşamalarında üretim birimlerinin operasyon ve / veya makine bazlı iş emri bilgilerini görerek kontrollü üretim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Operasyon Tanımlama

Operasyona ait süre ve maliyet bilgilerinin tanımlanması üretim maliyetiniz ve verimlilik açısından önemlidir. AtikİM operasyon için gerekli bilgilerin yönetimini hızlı ve yönetilebilir olarak sağlamaktadır. Operasyonların etkin kullanımı teslim sürelerinin belirlenmesi, maliyet iyleştirmelerinde fayda sağlayacaktır.

Operasyon Makine Bağlantısı

Makineler operasyonların vazgeçilmez unsurlarıdır. Bir operasyon makine bağlantısı var ise operasyon verimlilik ve fiyat uygulaması makine üzerinden hesaplanmaktadır. AtikİM ile sabit ve makine bağlantılı operasyon bağlantıları oluşturabilirsiniz.


Operasyon Detay Kayıtları Tanımlama

Üretiminiz operatörünüze bağlı kalmasın. Reçete tanımlama sırasında operasyon için önemli olan bilgileri tanımlamanızı ve almanızı sağlar. Operasyon yapım aşamalarında sizin için gerekli olan tanımlamaları siz yapın, biz sizin için takip edelim.

Operasyon Hareket Kayıtları

Operasyon bazlı üretim yapan firmaların en büyük sorunları ürün için hangi operasyon yapılmış hangileri bekliyor durumudur. AtikİM ürününüz için operasyonel bazlı takip imkanı sunar. Ürününüzün operasyonel durumunu anında görebilir ve bilgi alabilirsiniz.


Makine Tanımlama

Makineler Operasyon kayıtlarının vazgeçilmez unsurlarıdır. Üretimin verimlilik ve maliyetine direk etki eden makineler için gerekli bilgilerin alınması gerekmektedir. Makineye ait süre,birim fiyat ve çalışma zamanı girişlerini yapabilirsiniz. Makineler için genel verimlilik ve doluluk oranlarınızı görebilirsiniz.

Çalışma Periyodu Tanımlama

Makinelerin çalışma performanslarını tanımlamak makine verimliliği konusunun vazgeçilmezidir. Makineler için hızlı ve kolay şekilde tarih bazlı olarak çalışma saat aralığı tanımlayabilir ve çalışma saatlerini yönetebilirsiniz.


Arıza / Bakım Yönetimi

Makinenin arıza ve bakım işlemleri firmalar açısından en dikkat edilmesi gereken ve oldukça maliyetli bir durumdur. Makinelerinizin bakım kayıtlarını olusturabilir ve bakım zamanını takip edebilirsiniz. Operatörler tarafından girilen arıza kayıtlarını inceleyebilir ve bu konuda önlemler alabilirsiniz.

Makine Kullanıcı Tanımlama

Her makinenin kullanımı için bir belge ve ustalık gerekebilir. Makine kullanımınızı kullanıcıya bağlayabilir ve makine için gerekli kullanım kısıtlamasını sağlayabilirsiniz. Operatörlerinizin kullandıkları makine bazlı verimliliklerini takip edebilirsiniz.

İş Emri Yönetimi

AtikİM İş Emri Yönetimi işletmenizde kargaşaya son vererek birimlerinizi senkronize eder ve üretim süreçlerinin başlangıcından bitişine kadar üretiminizi kontrol altına alır. Bu süreçleri hızlı, etkin ve hatasız olarak yönetebilmenizi sağlar. Kolayca üretim talimatı verebilir, üretim planlarınızı iş emrine dönüştürebilir, otomatik alt iş emri oluşturabilir ve iş emri süreçlerini takip edebilirsiniz.

İş Emri Yönetimiyle reçetenizi iş emrine bağlı olarak özelleştirebilir ve maliyetini anında görebilirsiniz. Ayrıca İş Emirlerinizi parçalayarak üretim süreçlerini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Mevcut ve özelleştirilebilir gelişmiş raporlama alt yapısıyla ihtiyaçlarınıza göre şekillenen raporlar alabilir, üretim süreçlerini en etkin biçimde şekillendirebilirsiniz.

İş Emri Tanımlama

Üretim talimatlarınızı kolayca verebilir, üretimin her anından haberdar olabilir, üretimi durdurabilir, parçalayabilirsiniz. AtikİM İş Emri Yönetimiyle kontrolün sizde olmasını sağlar. İş emri durumlarını takip edebilir, iş emrine ait gereksinim bilgilerini anında görebilir ve maliyet hesaplaması yapabilisiniz.

İş Emrine Sipariş Bağlama

Siparişlerinizin kusursuz bir sekilde üretim ve teslim sürecini yönetir. Bu süreçte üretim ve sevk durumu hakkında hızlı ve doğru bilgilere ulaşmanızı sağlar. Müşterilerinize karşı mahcubiyetinizi önler.


İş Emri Bazlı Reçete Özelleştirme

Müşterilerinize göre sürekli reçete değiştirmek zorunda mı kalıyorsunuz? İş emrine bağlı reçete özelleştirme sayesinde reçete yükünüz artık azalacak. Reçeteyi kimin için ve neden özelleştirdiğiniz bilgisine anında ulaşabilmenizi sağlar. Aynı cari için tekrarlanan siparişlerinizde özelleştirdiğiniz eski iş emirlerini sizin yerinize hatırlar. Özelleştirdiğiniz reçetenin maliyetini anında görebilirsiniz.

Otomatik Alt İş Emri Oluşturma

Ürününüz ürün ağacınızda tanımlı alt reçetelerden meydana geliyor olabilir. Üretilecek bir ürün için üretilmesi gereken alt üretimler bulunuyorsa bu alt üretimler için otomatik üretim emri verilmesini sağlar. Otomatik gerçekleşen bu süreçte yorulmadan tüm alt üretim aşamalarını da kontrol edebilirsiniz.


İş Emri Parçalama

İlerleyen süreçte planlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz iş emri kayıtlarınıza sonradan yapacağınız müdahale doğrultusunda iş emrinizi ve alt iş emirlerinizi istediğiniz miktarda parçalayıp yeni iş emri oluşturabilmenizi sağlar. Parçalanan iş emirlerini iptal edebilir, teslim sürelerini ileri tarihlere erteleyebilir ya da üretim önceliğini değiştirebilirsiniz.

İş Emri Kapatma / Açma

Bazı iş emirlerinizi ertelemek ya da üretimini durdurmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda iş emrini askıya almanızı sağlar. İş emrinizi kapatabilir daha sonrasında kapatılan iş emrini kapatılan miktar kadar geriye açabilirsiniz. Kapatılan iş emirleri üretim aşamalarından kaldırılır.


Operasyon Makine Seçimi

Ürün reçetesine tanımlanan operasyonlara ait makine seçimi iş emri açılırken yapılabilir. Üretim sonunda kullanılacak makineleri belirleyebilmenizi ve belirlenen makinelere göre reçete maliyetinizi anında görebilmenizi sağlar. Üretim aşamasında kullanılacak makineler herhangi bir sebeple değiştirilmek istenirse kullanılabilir diğer makinelerden seçim yapabilirsiniz.

Hatalı Üretim (Hurda) Kaydı

Üretim esnasında oluşan olağan dışı sebeplerden kaynaklı hatalı üretilmiş ürünler olabilir. Bu şekilde üretiminde sorun olan ürünlerin takibi ve kontrolü için iş emri bazında hatalı üretim kayıtları oluşturmanızı sağlar. Hatalı üretimlerde kullanılmış malzeme sarfiyatını görebilir, analiz edebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.


İş Emri Fason Yönetimi

Üretim aşamalarında üretimin tamamının ya da bir bölümünün firma dışında üretilmesi gerekebilir. Böyle durumların yönetebilmesini ve kontrol altına alınmasını sağlar. Fasona gönderdiğiniz hammadde miktarlarınızı ve maliyet bilgilerinizi anında görebilir, fason maliyetinizi hesaplayabilirsiniz.

Üretim Planlama Yönetimi

Üretim ortamınızdaki kaynaklarınızı etkili biçimde kullanarak müşterilerinizin taleplerini karşılayabilirsiniz. Üretim faaliyetlerinizi en verimli şekilde organize edilebilmenizi ve planlama süreçlerinizdeki gereksinimlerinizi kolay ve hızlı şekilde yönetebilmenizi sağlar. Satın alma entegrasyonu ile gereksinimleriniz için hızlı talep ve sipariş oluşturabilirsiniz.

Gereksinim listesi hazırlarken stok bakiyeleriniz, iş emri bakiyeleriniz ve sipariş bakiyeleriniz parametrik olarak dikkate alınarak gereksinim hesaplaması yapılır. Gereksinim oluşturan iş emirleri ve siparişlerin takibini yapabilirsiniz.

Planlama Listesi Hazırlama

Üretim maliyeti ve verimliliğine etki edecek planlama listesi hazırlamak oldukça önemlidir. AtikİM stok bakiyeleriniz,iş emri bakiyeleriniz ve sipariş bakiyelerinize bakarak hızlı bir şekilde planlama listesi hazırlayabilmenizi sağlar. Hazırladığınız planlama listelerini daha sonra inceleyebilirsiniz.

Planlamada Maliyet Oluşturma

Üretim planlamanın diğer bir sorusu da üretiminin ne kadara mâl olacağıdır. Üretim yapmadan önce üretim maaliyetini hesaplamanızı sağlar. Reçetelerde gerekli düzenlemeleri yaparak üretim maaliyetinizi üretmeden düşürebilirsiniz.


Gereksinim Listesi

Üretim planına konu olan ürün ağaçlarınızda tanımlı bileşenlerin miktarları hesaplanır. Stok bakiyeleri, sipariş bakiyeleri ayrı ayrı belirtilerek üretim için gerekli bileşen miktarları gösterilmesi sağlanır. Gereksinimleri mamül, yarı mamül ve hammaddeler için ayrı ayrı listeleyebilirsiniz.

Gereksinimlerine İş Emri Oluşturma

Üretim Planlaması sonucunda ürün ağacına göre üretilecek Mamul ve mamulü oluşturan Yarı Mamuller listelenir. Planlamada oluşan Mamül ve Yarı Mamül gereksinimleriniz için hızlı ve kolay bir şekilde iş emri açmanızı sağlar. Açılan iş emirleri üretim aşamalarına dahil edilir.


Satın Alma Entegrasyonu

Üretim Planlaması sonucunda üretilecek ürünler için gerekli bileşenler hesaplanır ve hammadde gereksinim listesi oluşturulur. Planlama sonucunda oluşan hammadde gereksinimleriniz için talep/sipariş belgeleri oluşturabilmenizi sağlar. Stoklarınıza tanımladığınız satıcılardan gereksinimlerinize talep ve/veya sipariş oluşturabilirsiniz.

Üretim Sonu Yönetimi

Üretim için kullanılan malzemelerin stok takibi oldukça önemli ve zahmetlidir. AtikİM üretimi tamamlanan ürün ağaçlarının içerdiği bileşenlerin stoktan düşülmesi ve üretim sonunda oluşan yeni stokların stoğa girilmesi, maliyetlerinin oluşturulması işlemlerinin kolay ve hatasız olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Hatalı üretim (Hurda) ve seçenekli üretim kaydı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Üretim sonunda oluşan ürünlerinizin Lot, Parti, Seri gibi tanımlamalarını ve takibini yapabilirsiniz. Aynı Stoğa sahip fakat farklı varyasyonları olan (örneğin Renk) ürünleriniz için üretim sonunda hangi varyasyonla üretildiği bilgisini alabilirsiniz. Üretim sürelerini görebilir ve üretim planlamalarınızda kullanabilirsiniz. Üretilen ürünlerinizin hangi depoda, deponun hangi hücresinde stoklanacağını belirtebilirsiniz.

Üretim Sonu Kaydı

Üretimi yapılan reçetelerin bileşenlerinin stoktan düşülmesi, üretilen mamüllerin stoğa eklenmesini gerçekleştirir. Üretilen ürünün maliyetlendime işlemlerinin yapılmasını sağlar. Hatalı (Hurda) üretim kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Üretim sonunda üretim hareketlerini, üretim detaylarını izleyebilirsiniz. Üretim sonu kaydını güncellerken reçetenizde değişiklik olmuş ise isteğe bağlı eski veya yeni reçeteden üretim yapma seçimini yapabilirsiniz.

Safhalı Üretim Uygulaması

İşletmeler verimlilik artışı elde etmek için ellerindeki üretim kaynaklarını daha akılcı bir şekilde kullanmak zorundadırlar. Bu kaynaklardan en önemlisi zamandır. Safhalı üretim sonu kaydı yapılırken, üretilecek ürün reçetelerine ait bileşenlerden en üst seviyeden başlayarak en alt seviyeye kadar sınırsız kırılıma iner ve tüm kırılımlarda üretimi otomatik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Safhalı üretim ile üretim kayıtlarınızı hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Üretim Sonu Onay Yönetimi

Üretimde verimlilik ve maliyet için kontrol önemlidir. Üretim aşamalarında üretimin kontrol mekanizması ile güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Depo bazlı üretimlerinizi, stok giriş-çıkış işlemlerinizi onay kontrol sistemi ile yönetebilirsiniz.

Üretim Sonu Kesim Uygulaması

Üretim şeklinize göre işlem gören stoklarınızdan arta kalan bölümler bir stok oluşturuyorsa kesim uygulaması arta kalan stoklarınızı yönetebilmenizi sağlar. Kesime konu olan stoklar stoktan düşülürken kesimle oluşan yeni stoklar stoğa eklenir.


Seçenekli Üretim Sonu Kaydı

Serbest üretim sonu kayıtlarının girilmesini gerçekleştirir. Yapılan üretime özel reçetenin özelleştirilebilmesini, reçete optimizasyonunun üretime özel şekillendirilmesini sağlar. Hatalı (Hurda) üretim kaydını gerçekleştirebilirsiniz.Üretim sonunda üretim hareketlerini, üretim detaylarını izleyebilirsiniz. Üretilen özelleştirilmiş ürünün maliyetini görüntüleyebilirsiniz.

Üretim Sonu Lot,Parti,Seri Yönetimi

Üretimi yapılan ürün ya da ürünün bileşenlerinde Lot,Parti,Seri takibi var ise bunların giriş çıkış işlemlerinin yönetilebilmesini sağlar. Lot,Parti ve Seri numaraları için formül oluşturabilirsiniz. FIFO ile otomatik atama yapabilirsiniz. Çoklu seçim ile hızlı seçim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.


Üretim Sonu Stok Detay Kodu Girişleri

Üretimi yapılan ürünler farklı varyasyonlara sahip olabilir. Bu şekilde aynı ürüne ait farklı varyasyonlarda üretim yapılıyorsa üretimin hangi varyasyonda yapıldığının takibini sağlar. Örneğin farklı renklerde üretilen bir ürün için üretim sonunda hangi renklerden üretildiğini yönetebilirsiniz.

Üretim Sonu Operasyon Süre Bilgisi

İşletmelerde en az finansal kaynakla iyileştirme faaliyetleri iş ve süreç analizleriyle mümkün olmaktadır. Üretim adımlarında ürününüz operasyonel işlemlerden geçiyor ise gerçekleşen operasyonlar için sürelerinin veri girişini sağlar. Operasyon sürelerine göre analizler yapabilirsiniz.


Depo Üretim Sonu Yönetimi

Depolarınızı Üretim İstasyonu olarak kabul eden ve bu yapıda çalışan sistemdir. Sistemde açık olan iş emrileri reçete depolarına göre istasyonlara ayrılır ve her kullanıcı sadece kendi üretebileceği iş emrilerini görür. İş emrine ait gereksinim sipariş ve iş emri detayları izlenebilir. Detaylı gruplama ve satır bazlı arama özelliği sayesinde hızlı,kolay ve kontrollü olarak üretimlerinizi yönetebilirsiniz.

Günlük Üretim Faaliyetleri Yönetimi

Ürün kalitesi hammaddeden ürünün son haline kadar geçen bir sürecin sonucudur. Bu süreçlerden birisi de verimlilik odaklı süreç analizleridir. Günlük üretim faaliyetleri ile üretim süreçlerinin yapılması ve bu süreçlerde oluşan durumların kayıt altına alınması sağlanır. Reçetede geçen operasyonel işlemlerin standart süreleri ile gerçek süreleri hesaplanır. Üretimden alınan verimi ve operasyonlarınızı gerçekleştiren operatörlerinizin verimliliğini analiz edebilirsiniz.

Verimlilik Yönetimi

AtikİM üretim kapasitesinin artırılması, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, rekabet gücünün geliştirilmesi ve büyümenin hızlandırılması için size en iyi stratejiyi sunar, zamandan kazandırır ve maliyetten tasarruf sağlar.

Serbest rekabete dayanan ekonomilerde işletmelerin uzun dönemlerdeki karlılık oranları verimliliklerini yansıtır. İşletmenin üretim maliyetlerini ve kârını dogrudan etkileyen önemli faktörlerden biri de verimliliktir. Ekonomik amaçlara ulaşmada verimlik ölçümü oldukça önemlidir.

Verimliliğe etken faktörler, makine bazlı, operasyon bazlı ve diğer faktörler olarak farklılık gösterebilir. Makine bazlı verimlilik, makine kapatma, arıza kayıpları, makine ayar kayıpları, bileşen değişim kayıpları, hız kayıpları, boşta bekleme, kusurlu ürün kayıpları gibi birçok nedenden kaynaklı değişiklik gösterebilir. Operasyon bazlı ya da makine operatörleri bazında personellerden kaynaklı kayıplarda ayrı olarak verimliliği etkileyen faktörlerdir. Tüm bu faktörlerin takibi oldukça zor ve zahmetlidir. AtikİM Kolay ve etkin bir şekilde verimlilik takibinizi yapar ve süreçleri yönetmenizi sağlar.

Kapatma Yönetimi

Makineler gerek insani faktörlerden gerekse diğer faktörlerden olsun bazı durumlarda kapalı kalabilirler. Kapatma Yönetimi makinelerin çalışma periyoduna göre çalışması gereken aktif zamanda olağan ya da olağan dışı olarak kapatılmış olması durumlarının kontrol edilmesini ve yönetilmesini sağlar. Kapatma kayıtları incelenerek nedenleri ve sonuçları analiz edilebilir.

Duruş Yönetimi

Üretim sürecinde makineler operatör kaynaklı, malzeme tedarik kaynaklı, arıza kaynaklı, tezgah değişimi kaynaklı gibi olağan ya da olağan dışı sebeplerden duraksayabilir. Duruş Yönetimi böyle durumların takibi ve yönetilebilmesini sağlar. Duruş kayıtlarını analiz ederek üretim sürecindeki aksaklıkları giderebilir ve süreçleri iyileştirebilirsiniz.


Hata Yönetimi

Gerek makine gerek personel gerekse diğer faktörlerden kaynaklı olsun üretim süreci bazı durumlarda istenildiği gibi ilerleyemeyebilir. Hata Yönetimi üretim aşamalarında gerçekleşen hatalı üretimlerin kontrolünü ve takibini sağlar. Hatalı üretimleri analiz ederek üretim süreçlerini iyileştirebilirsiniz.

Operatör Yönetimi

Makinelerden sonra üretim süreçlerini etkileyen diğer bir etken de insan faktörüdür. Operatör Yönetimi üretim aşamasında süreci işleyen operatörlerin etkin kullanımını, kontrolünü ve yönetilebilmesini sağlar. Operatörlerden kaynaklı verimlilik kayıpları analiz edilebilir ve verimliliği artırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Bir cevap yazın